Opphever forelegg for bryting av fastis


I november 2025 ble en kaptein idømt forelegg for å bryte fastis med skip i Tempelfjorden. Nå har forelegget blitt opphevet grunnet uklarhet i regelverket.

Publisert 10.04.2026

Våren 2025 observerte vitner og Sysselmesterens feltinspektører et skip som brøt fastis i Tempelfjorden, noe som ble forbudt ved lov 1. januar 2025. Forholdet ble anmeldt og etterforsket. Kapteinen på skipet ble ilagt et forelegg på kr 40 000 for overtredelsen. Forelegget ble vedtatt.

Etter en nærmere gjennomgang av regelverket for ferdsel på Svalbard, fant Sysselmesteren at hjemmelen for å ilegge straff for å bryte fastis med skip ikke er tilstrekkelig klar. Nord statsadvokatembeter har, etter anmodning fra Sysselmesteren, opphevet forelegget til gunst for kapteinen. Kapteinen vil få tilbakebetalt innbetalt beløp.

Sysselmesteren har meldt inn behov for endring av regelverket til sentrale myndigheter.